«Mina olen selle kõige ehedam näide, kuidas vangla ei ole huvitatud, et kinnipeetaval oleks ka veel tulevikku,» kirjutab jõhkralt Haapsalus inimese tapnud ja kahte pussitanud Toomas Reimo. Ta heidab vanglale ette nii mõndagi.
KIRI VANGLAST ⟩ Kahte inimest pussitanud ja ühe tapnud kriminaal: soovin oma aja ära istuda ja uuesti alustada (5)
«Pöördun Teie ja Teie meeskonna poole murega, mis võib algul tunduda tühisena, kuid tegelikkus on äärmiselt karm. Ütlen ette, et enda kuritegusid ma ei õigusta ega vaidle oma karistuse osas vastu. Asjalood on hoopis teised,» kirjutab Tallinna vanglas enda aega istuv Toomas Reimo.
2021. aasta kevadel pussitas Reimo Haapsalu kortermajas kolme joomakaaslast, kellest ühe tappis üle 38 noahoobiga. 2022. aastal mõisteti ta 17 aastaks trellide taha. Sellele lisandus veel aasta aega türmis kolme inimese varasemas kehalise väärkohtlemise ja joobes juhtimise eest.
Loe rohkem:
Nüüd kirjutab ta aga vanglast:
«Ühel päeval lõppeb ka minu karistus ja vabanedes sooviks veel tööle minna ja muid eluhüvesid nautida. Praegu on pilt selline, et minule seda võimalust ei jäeta. Olen oma 18-aastasest karistusest ära istunud vaid ligemale neli aastat. Mulle on selgeks saanud, kuidas siin asjad toimivad.»
«Siin üritatakse murda kinnipeetava nii vaimset kui füüsilist vaimu. Mina olen selle kõige ehedam näide, kuidas vangla ei ole huvitatud, et kinnipeetaval oleks ka veel tulevikku.»
«Näide ühest toimuvast terrorist: 2024. aasta aprillis kirjutasin avalduse perearsti vastuvõtule saamiseks, et pikendada oma mootorsõiduki tervisetõendit (mul on BE, CE kat), et iga 5 aasta tagant oleks tehtud, nagu vaja. Kuna vangla meditsiin ühines keskhaiglaga, öeldi, et see on nüüd võimalik. Maikuus kinnitas minu toonane kontaktisik, et tema andmetel on juunikuus arsti aeg. Juuli lõpus tõstsin kisa, et milles asi! Tuli välja, et aega polnud pandud. Suure kisa-käraga sai septembriks kõik ettenähtud protseduurid tehtud. Siis äkki teatati mulle, et perearst ei oska seda maanteeametisse üles laadida. Olin hämmingus, kuna oman juhiluba ligi 30 aastat ja tean, et pool sellest ajast on teinud seda perearst digitaalselt. Suure sõdimise peale teatati minule, et tegemist on tehnilise probleemiga. Millisega, ei täpsustatud. Tõstsin uuesti häält, et see ei saa tõele vastata.»
«Selle peale paigutati minu kõrvalkambrisse psüühiliselt haige inimene, kes on igal pool mujal juba inimesed välja vihastanud oma märatsemiste ja karjumistega poole ööni. Kõik selleks, et mind rivist välja viia ja sundida mind seda kaaskinnipeetavat ründama, et mind siis karistada ja liigitada kui äärmiselt ohtlikku vangi. Olen elav näide sellest, et siin tehakse elavaid katseid paigutusega. Mind on kokku paigutatud kodututest narkoparuniteni välja. Mul on selle ajaga olnud 13 erinevat kambrit ja 12 kambrikaaslast, kuigi psühhiaatri soovitus on mind üksi hoida. See ei huvita siin kedagi.»
«Olen siiamaani käitunud, nagu peab. Pole mul ühtegi rikkumist ega karistust. Ma käin korralikult tööl metallitsehhis. Soovin oma aja ära istuda ja alustada uuesti, kuid sellise juhtkonna psühhoterroriga on see äärmiselt keeruline. Olen aru saanud, et vangla ei ole huvitatud, et pätid otsa saaksid, sest siis kannataksid nende sissetulekud/preemiad/tulemustasud ja muud hüved.»
«See on väga väike osa sellest ärist ja terrorist, millest võiksin rääkida. Need, kes väidavad, et siinne elu on kui puhkus spaas, ei ole siin asutuses rohkem, kui aasta olnud. Ainult sellised saavad nii väita.»
«Sooviks väga kuulda nende põhjendusi, miks on mind täielikult maha kantud. Miks ei arvestata minu soovide ja vajadustega, mida nii hoogsalt meedias ja pressis lubatakse.»
Justiitsministeeriumi kommunikatsioonispetsialist Alina Poduškina kommenteerib: «Tervisetõendi asjus on vangla suunanud kinnipeetava arsti juurde tervisetõendi pikendamiseks, kuid haigla tehniliste lahenduste tõttu esineb tõendi edastamisel tõrkeid. Vangla on olnud kontaktis Lääne-Tallinna keskhaiglaga, et leida lahendusi tõendite edastamisele selliselt, mis ei eelda kinnipeetava vanglast väljaviimist. Meile teadaolevalt otsib haigla lahendusi probleemile.»
Ta lisab, et seoses tervishoiureformiga viidi vanglate meditsiiniteenused 2024. aasta juulikuus üle sotsiaalministeeriumi ja tervisekassa haldusalasse, mille eesmärk oli tagada parema kvaliteediga ja ühtlasem tervishoiuteenuste kättesaadavus. Ehk alates 1. juulist korraldab ja osutab meditsiiniteenuseid Tallinna vanglas Lääne-Tallinna keskhaigla.
Rääkides kinnipeetavate paigutamisotsustest, sõnab Poduškina, et vangla teeb kaalutletud otsused erinevaid kriteeriume silmas pidades. «Kuna vangistuses on inimene oma tavapärasest keskkonnast ja vabadusest eraldatud, siis on suhtlusel oluline roll, ka kambrikaaslasega. Praegu ei ole vanglale teadaolevalt põhjust paigutata kinnipeetav üksikkambrisse. Kinnipeetaval on võimalus taotleda ümberpaigutamist, selle põhjendatust hindab vangla iga juhtumi puhul eraldi,» lisab ta.