Lastekaitsespetsialist Sirje Praks: Suhtlemine lapsega lahus elavate vanemate puhul toimub vanemate omavahelisel kokkuleppel!
Aleksandri väiteid me ei kinnita.
Aleksandrile on korduvalt selgitatud, et suhtlemine lapsega lahus elavate vanemate puhul toimub vanemate omavahelisel kokkuleppel. Kui see puudub, on võimalik pöörduda kohtu poole asjas selguse saamiseks.
Meie riigi erinevad kohtuastmed ja mitmed riigiasutused, sh politseiasutused, on varem vaadanud ja vaatavad ka praegu läbi Aleksandri avaldusi ja annavad talle nõu.
Põhja prefektuuri piiri- ja migratsioonijärelevalvetalituse juht Rainis Sinikas: Aleksander oli verbaalselt agressiivne!
Reedel, 31. mail tuli Põhja prefektuuri Aleksander, kes oli infolaua töötajate vastu verbaalselt agressiivne ning käitus provokatiivselt ja üleolevalt ka teiste PPA töötajate suhtes. Mehe isiku ja muude asjaolude kontrollimiseks palusime tema dokumenti, mis jäeti andmebaasidest vastuste saamiseni hoiule. Aleksandril paluti tagasi tulla esmaspäeval.
Esmaspäevaks, 3. juuniks, oli selgunud, et Aleksandrile on määranud üks Schengeni ala liikmesriik tagasisaatmise otsuse, mis on täitmata alates 2023. aasta märtsist. See tähendab, et mees ei oleks tohtinud üldse Eestis ega teistes Schengeni ala liikmesriikides viibidagi. Täpsemate asjaolude ja mehe siinviibimise õigusliku aluse kontrollimiseks peeti ta kinni. Ülekuulamise ajal lubati Aleksandril helistada oma kaitsjale. Selle kõne lõpetas kaitsja, mitte PPA ametnikud. Kuivõrd seaduse järgi on kinnipeetaval lubatud teha vaid üks telefonikõne, pandi telefon pärast seda käekaugusest eemale. Meest ega tema asju ei otsitud läbi, samuti ei tehtud tema telefoni sisust koopiat.
Kella 14 paiku tuli PPA-le Austriast teade, et Aleksander on täitnud oma tagasisaatmisotsuse. Sellest tulenevalt on tal õigus taas Schengini liikmesriikide alal viibimiseks. Peatselt pärast seda ehk veidi enne kella 15 mees vabastati.
Kas Ukraina kohtuotsused kehtivad Eestis? Vastab justiitsministeeriumi avalike suhete nõunik Elisabet Mast.
Ukraina kohtu otsuse Eestis kehtimiseks peab Eesti kohus selle tunnustama ja tunnistama Eestis täidetavaks. Huvitatud isikul tuleb selleks esitada taotlus oma riigi kohtu ja justiitsministeeriumi vahendusel või esitada tunnustamise taotlus ise otse Harju maakohtule. Ukraina kohtutäituri tööpiirkond on Ukraina ja Eestis temal tegutsemise võimalust ei ole.