«Oleme vangla ja Maroko ametivõimudega suhelnud»
Välisministeeriumi avalike suhete osakonna peadirektor Mihkel Tamm kinnitas toimetusele, et ka kinnipeetu ja tema pere on väidetavate väärkohtlemise süüdistustega välisministeeriumi poole pöördunud. «Oleme sellega seoses suhelnud vangla ja Maroko ametivõimudega,» kinnitab ta.
Tamm märgib, et Eestil ei ole Marokoga varasemat kogemust väljaandmiste osas ja igas riigis on need protsessid väga erinevad. «Omalt poolt oleme öelnud Maroko ametivõimudele, et loodame koostööle ja Maroko riigisisese menetluse võimalikult kiirele läbiviimisele, et isik saaks Eestile välja antud.»
Saatisime möödunud nädalal kommentaari palve ka prokuratuuri. Esmaspäeva pärastlõunal kinnitas prokuratuuri avalike suhete nõunik Lisanna Männilaan, et naist ei ole tänaseni kriminaalmenetluse käigus üle kuulatud. «Selleks, et Eesti uurijad saaksid seda teha, on vaja naise Eestisse naasmist. Seetõttu on Eesti uurimisasutuste huvi, et naine jõuaks võimalikult kiiresti Eestisse. Kuivõrd naine läks Marokosse, kus sealne politsei ta kinni pidas, peab nüüd tema Eestisse jõudmiseks läbima väljaandmismenetluse. Väljaandmismenetluses peavad Maroko ametnikud tegema menetlustoiminguid vastavalt Maroko Kuningriigi seadusele. Seetõttu sõltub naise Eestisse jõudmine Maroko õigusest ja nende asjaajamisest. Eesti on enda poolt kõik vajalikud materjalid edastanud ja need jõudsid Marokosse aprilli alguses,» kommenteerib Männilaan.
Vahistamine oli kohane meede?
Riigi Teatajas on viimase kümne aasta jooksul kuus süüdimõistvat otsust Kars § 116 järgi ehk ema poolt oma sündiva või vastsündinud lapse tapmise eest. Kui enamik süüdimõistetuid karistati tingimisi vangistusega, siis kaks neist aga kuue kuu pikkuse vangistuse. Vahi all hoiti kõnealuseid isikuid vaid paar päeva.