N, 29.10.2020

Kes ostis Eestis 20000 kaitsemaski viiruse COVID-19 kaitseks?

Kaitsemask

FOTO: SILLE ANNUK / PM/SCANPIX BALTICS

Kas keegi teab, kui palju on Eestis viiruse vastu kaitsemaske? Terviseamet teab, aga ei vasta..

Mõned nädalad tagasi, täpsemalt 19. veebruaril oli ERRi eetris saade, mis rääkis reipal toonil Tallinnas, Hiina restorani pidavast Hani nimelisest mehest, kes kurtis, et tal õnnestus Eestist kokku osta ja Hiina saata vaid 20000 kaitsemaski. 

ERR lugu on siin: 

https://www.err.ee/1037086/tallinnas-tootav-hiinlane-saatis-kodumaale-20-000-naomaski

Han kurvastas, et ei saa täita oma patriootlikku kohustust suure Hiina Rahvavabariigi ees meditsiiniliste kaitsemaskidega ja pidi soetama kaitsevahendeid tööriista kauplustest.

Meie Rahvusringhäälingu vaadatuim saade Aktuaalne Kaamera kirjeldas mõistvalt, et kõik hiinlased on lausa kohustatud saatma Hiina abi: 

"Kõikidelt välismaal elavatelt hiinlastelt oodatakse, et nad saadaksid kodumaale maske. See on see, mida meilt eeldatakse. Ma olen hiinlane. Ma pean oma perekonda, oma sõpru ja oma riiki aitama," rääkis Han uudistesaatele. 

See lugu tuli mulle taas meelde, kui kuulsin kuidas Aserbaidžaanis organiseeritud  kuritegevusega  tegelev politsei eriüksus on arreteerinud  erinevaid grupeeringuid,  kes üritasid koroonakriisi ajal kaitsemaskidest kasu lõigata. Toon näite uudisteportaalist 1News.azkoos koos pildigaleriiga Bakuus toimuvast. 

https://1news.az/news/specoperaciya-v-azerbaydzhane-zaderzhany-internacional-nye-bandy-torgovavshie-medicinskimi-maskami-vtridoroga---foto?fbclid=IwAR1A-Igee4G1l7km34ldFdJ0r0iNeanoOTHMgT69dC9CjWbVUvAVccUZWTA

“Erioperatsiooni käigus peeti kinni Iraani kodanikud B.Davud, M.Seidmuhammed, S.Amirjusif ning samuti Hiina RV kodanikud J.Kun ja J.Liu, kes üritasid smugeldada eriti suurt partiid kaitsemaske oma kodumaale.”

Või veel näiteid:

“Lisaks peeti kinni pealinna elanik A.Ismailov, kahtlustatuna Hiina kodanikele eriti suures koguses meditsiiniliste maskide saatmises.“

“Pealinna elanikud E.Albekerov, A.Musaev, S.Frasulievja V.Mehblaev ning Hatshmaski rajooni elanik E. Balmatov müüsid spekulatiivsete hindadega maske omakaaslinlastele”

Kokku on Aseri org. kuritegevuse vastane eriüksus konfiskeerinud smugeldajatelt ja spekulantidelt üle 1,5 miljoni kaitsemaski.

Tänaseks on ka Eesti tööriistakauplused maskidest tühjaks ostetud. Lihtsalt huvitav oleks teada, kas keegi ka seda takistas või kui palju saadeti kaitsevahendeid solidaarse abi korras Eestist välja.

Samas Hiina üks rikkamaid mehi Jack Ma (eestlaste lemmikkaubamaja Alibaba omanik) pakub abi Ameerika Ühendriikidele ja Itaaliale kaitsemaskide ning muude abivahendite näol. Lisaks toetas ta koroona viiruse vaktsiini otsinguid 14,5 miljoni dollariga. Nii, et maailm ei ole nii must-valge.

Küsisin Terviseametilt juba mõned nädalad tagasi lihtsa küsimuse: kui palju on Eestis kaitsemaske. Sellele küsimusele ei ma tänaseni veel vastust saanud.